as_ar50a1x10ft
A&S AR50A1X10FT simplex chain 5/8" (50a-1)
67.17 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
meter
The minimum purchase order quantity for the product is 3.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 23/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • The chain can even be supplied with a lubricant based on the customer's specific requirements.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
  • Solid extruded bushing
  • Solid extruded roller
  • Plates with wider blades
  • Hardened and glass bead blasted blades
  • Comprehensive European (BS) and ANSI range
  • Wide range of fasteners available
  • Lubricant of choice to meet customer requirements
Key features according to our expert
  • Pitch: 5/8 inch; 15,875 mm
  • Weight (kg/m): 1 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 50A-1
  • Height: 2,7
  • Inside width: 9,4 mm
  • Version (chain): Simplex
  • Breaking strength: 21800 N
  • Length (pin): 20,4 mm
  • Diameter (pin): 5,08 mm
  • Thickness (outer plate): 2,04 mm
  • Thickness (inner plate): 2,04 mm
  • Plate height: 14,6 mm
  • Diameter (roller): 10,16 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 4042279004088
  • Supplier number: A&S AR50A1X10FT
Pitch
5/8 inch; 15,875 mm
Weight (kg/m)
1 kg/m
Product line
Renold A&S
Type (iso/ansi)
50A-1
Height
2,7
Inside width
9,4 mm
Version (chain)
Simplex
Breaking strength
21800 N
Length (pin)
20,4 mm
Diameter (pin)
5,08 mm
Thickness (outer plate)
2,04 mm
Thickness (inner plate)
2,04 mm
Plate height
14,6 mm
Diameter (roller)
10,16 mm